Obchodní akademie Pelhřimov

Novinky

Talenti 1. ročníků

Ve dnech 4.-5. června 2015 proběhl již 14. ročník soutěže Talenti I. ročníků - ZAV Jihlava.
Hlavního soutěžního dne se účastnilo 42 soutěžících z 13 škol. Tradiční náplní byly tři desetiminutové soutěže v opisu s různou penalizací (10, 50, 100) za každou neopravenou chybu, dvě opisem z obrazovky, jedna opisem z tištěné předlohy.

Naši školu reprezentovali Jakub Hink, Jana Hodačová a Nikola Slavíková z obchodní akademie Nejúspěšnějším se stal Jakub Hink, který výkonem 362,3 čistých úhozů obsadil 3. místo v opisu s penalizací 100 za chybu. V kombinaci jednotlivců skončil čtvrtý. Celkově se tým naší školy umístil na krásném čtvrtém místě s celkovým výsledkem 23 294 bodů.


Ekonomický tým JUNIOR 2015

Dne 9. června 2015 pořádala naše škola pro žáky obchodních akademií Kraje Vysočina 13. ročník soutěže EKONOMICKÝ TÝM JUNIOR 2015.

Do Pelhřimova přijely 2 tříčlenné týmy z Jihlavy, 2 týmy z Havlíčkova Brodu, 2 týmy z Třebíče a 1 tým z Chotěboře. Naši školu reprezentovaly 4 týmy.

Soutěž tvořily 2 části:

 • náročný písemný test z oblasti ekonomiky, účetnictví, práva a informačních technologií
 • ústní prezentace daného tématu.

Výsledková listina


V pátek 22. 5. 2015 navštívila naši školu na pozvání naší vyučující angličtiny PhDr. Zdenky Machačové americká dobrovolnice - rodilá mluvčí Meredith Payne a vedla s námi skvělou konverzační hodinu.

Hodina s Meredith Payne byla velmi zajímavá a přínosná, neboť byla pojata zábavnou formou, například jsme hráli „oběšence“ a kámen, nůžky, papír, přizpůsobené na procvičování anglické slovní zásoby a gramatiky. Hlavní náplní bylo seznámení s povoláními v anglickém jazyce. Na začátku hodiny proběhlo seznámení s ní a se všemi studenty. Každý z nás se představil a řekl pár vět o svých zájmech. Dále jsme pokračovali konverzačními hrami, kde bylo úkolem poznat danou věc nebo město bez použití určitých slov. Ve zbytku času jsme měli možnost pokládat naše dotazy.

Dále jsme si povídali o našich představách o budoucím zaměstnání a popisovali jsme si základní znaky několika povolání, například farmáře. Myslíme si, že hodina s Meredith byla příjemným zpestřením pátečního dne. Téma povolání nás velice zaujalo. Formou her a diskuzí nám umožnila uvědomit si, čím vlastně chceme v budoucnosti být. Zjistili jsme, že většina z nás chce být ekonomem. Obohatila naši slovní zásobu o nové pojmy. Na konci hodiny jsme jí mohli pokládat otázky ohledně školského systému ve Spojených státech amerických. Dozvěděli jsme se např., že zejména vysoké školství v Americe je velmi drahé, ale vzdělání tam patří k nejlepším na světě.

Překvapila nás její angličtina, které jsme kupodivu rozuměli téměř doslova, i když se jedná o americkou, nikoli britskou angličtinu. Paní Payne hovořila plynule, srozumitelně, klidně a hodně gestikulovala, takže jsme všechno celkem rychle pochopili. Byla též velmi příjemná a ochotná tolerovat naše chyby.

Na konci hodiny nám rozdala Meredith pozvánky na výuku angličtiny v KD Máji, kam se rozhodně rádi zajdeme podívat. Hodina se nám velice líbila a až bude příležitost, rádi bychom si ji zopakovali.

Hodnotíme tuto konverzační hodinu s paní Meredith Payne zatím za nejlepší a nejzábavnější hodinu s rodilým mluvčím za dobu studia na této škole.


Celostátní matematická soutěž odborných škol

V pátek 27. 3. 2015 se 8 studentů naší školy zúčastnilo celostátní matematické soutěže odborných škol. Z nich nejlépe si ve IV. kategorii vedl Lukáš Kahoun ze třídy 1. L, který z 318 účastníků obsadil vynikající 2. místo.


Mistrovství České republiky v grafických předmětech

Vynikajícího úspěchu dosáhl žák 2. B Obchodní akademie Pelhřimov Tomáš Kahoun, který reprezentoval školu na Mistrovství ČR v grafických předmětech v disciplíně Wordprocessing. Na základě výsledků krajských kol bylo nominováno 21 nejlepších soutěžících, kteří soupeřili v celostátním kole v Ostravě.
Zde se umístil na nádherném 3. místě.

Wordprocessing je profesionální zpracování textu. Soutěžící musí využít funkcí svých textových editorů a přetvořit soubory profesionálním způsobem tak, aby v co nejkratším čase správně provedli všechny úkoly, které jim vytištěná předloha ukládá.


Studijně poznávací zájezd do Velké Británie

Skupina 15 studentů naší školy, a to průřezem z 1. - 4. ročníku, se ve dnech 6.-12.4.2015 zúčastnila studijně poznávacího zájezdu do Velké Británie.

Byli jsme ubytováni v hostitelských rodinách v jihoanglickém městě Hastings, známém především svou historií a raně středověkými památkami. Zde jsme také navštěvovali v dopoledních hodinách výuku anglického jazyka, která probíhala v Hastings College of English. Měli jsme tak jedinečnou možnost procvičit si své jazykové dovednosti jak při konverzaci v rodinách, tak v hodinách angličtiny.

Odpoledne jsme pak trávili půldenními výlety po památkách jižní a jihovýchodní Anglie. Měli jsme příležitost navštívit například, Leeds Castle, hrad, kde pobýval kromě jiných též Jindřich VIII, a kde nás zaujalo zejména Maze, to znamená bludiště vytvořené ze sestříhaných stromů, keřů a další vegetace, historické město Hastings a jeho nedávno zrekonstruované a rozšířené podmořské akvárium Blue Reef, městečko Battle a Battle Abbey, místa, kde se dne 14.10.1066 ve skutečnosti odehrávala jedna z nejslavnějších bitev v historii Velké Británie, a mnoho dalších zajímavých památek. Velice nás zaujaly též přírodní krásy dané oblasti, k nezapomenutelným zážitkům patří zejména výlet na Beachy Head a Seven Sisters, bílé křídové útesy strmě se tyčící desítky metrů nad kanálem, který Britové nazývají the English Channel.

Kromě výše uvedených kratších výletů jsme absolvovali dvě celodenní exkurze do Londýna, kde jsme strávili rychle ubíhající hodiny prohlídkou jeho nesčetných pamětihodností. S nadšením jsme sledovali ceremoniál slavnostní výměny stráží před Buckinghamským palácem, sídlem britské panovnice královny Alžběty II a celé královské rodiny. Měli jsme též možnost vidět (a to nejenom zvenčí, ale též absolvovat prohlídku s anglickým výkladem) nejvýznamnější památky, např. jsme navštívili Greenwichský park a vyhlídku, kde se nachází observatoř a zdroj laseru, který prochází naskrz Londýnem a symbolizuje nultý greenwichský poledník, The Tower of London s výkladem proslavených Yeoman Warders neboli Beefeaters a s několika sadami nádherných korunovačních klenotů, Tower Bridge, The Houses of Parliament, Big Ben, Trafalgar Square s pomníkem admirála Nelsona, Piccadilly Circus, Leicester Square, Oxford Street, Westminster Abbey, kde je pohřbeno množství slavných osobností britské historie a kultury, a mnoho dalších památných míst. Mezi naše četné nesmazatelné zážitky náleží i projížďka typickým londýnským double-deckerem. Obdivovali jsme také úžasné londýnské parky, v nichž na rozdíl od Čech v krásně teplém a slunečném počasí již vše nádherně kvetlo.

Náš vřelý dík patří především naší vyučující angličtiny PhDr. Zdence Machačové za skvělé zorganizování zájezdu, za obětavý a vstřícný pedagogický dozor a za super odborné provázení po památkách Anglie. Pokud budeme v příštím školním roce mít možnost si zájezd do Anglie zopakovat, rozhodně nebudeme váhat.


Krajská soutěž v grafických předmětech

Skvělého výsledku dosáhl Tomáš Kahoun z 2. ročníku obchodní akademie, když obsadil 1. místo v disciplíně Wordprocessing v krajském kole soutěže v grafických předmětech.

Krajská soutěž proběhla 24. 3. 2015 na Obchodní akademii a hotelové škole Havlíčkův Brod a soutěžilo se ve 4 disciplínách.

Ve Wordprocessingu – profesionální zpracování textu soutěžící musí využít funkcí svých textových editorů a přetvořit soubory profesionálním způsobem tak, aby v co nejkratším čase správně provedli všechny úkoly, které jim vytištěná předloha ukládá. Na provedení všech úkolů mají v krajských kolech k dispozici maximálně 60 minut.

Nejvíce obsazenou byla kategorie Psaní na klávesnici, při které soutěžící po dobu deseti minut opisují text z předlohy. Vítězí ten, kdo napíše nejvíce úhozů s minimem chyb. Naši školu reprezentovaly Markéta Pavlíčková z 2. ročníku obchodní akademie a Tereza Málková ze 4. ročníku obchodní akademie, které i když neskončily na stupních vítězů, ostudu naší škole rozhodně neudělaly.

Další soutěžní disciplínou byla Korektura textu, při které se upravuje text pomocí korektur. Soutěžící museli za 10 minut vyřešit nejméně 40 korektur. Zde naší školu opět reprezentovala Tereza Málková.

Čtvrtou soutěžní kategorií byl Záznam mluveného slova, což je nejméně obsazovaná disciplína. Soutěží v ní ti, kteří používají grafický nebo strojový těsnopis. Soutěžící zapisují pětiminutový diktát při určité rychlosti slov za minutu. Tento diktát následně převádějí do obyčejného písma.

Ing. Pavla Marešová


S Vysočinou do Evropy

Soutěž, jejímž cílem je posílit vztah mladých lidí k Vysočině jako rodnému kraji a jako ke kraji svých studií, probíhala ve 2 částech.

Průběžná část se konala od října 2014 do ledna 2015 na internetu, kde soutěžící hledali správné odpovědi na sedm různě náročných otázek o Kraji Vysočina. Do této části se zapojilo 11 žáků Obchodní akademie.

Finálovou účast mezi 30 nejúspěšnějšími soutěžícími z průběžné části si svým výkonem zajistil Lukáš Kahoun z 1. ročníku ekonomického lycea. Samotné finále probíhalo 18. března 2015 v Jihlavě a bylo dvoukolové. V prvním kole soutěžící odpovídali na 20 otázek o kraji Vysočina v anglickém jazyce. Ve druhém kole 10 nejlepších prezentovalo téma „Čím je pro tebe náš kraj výjimečný?“, opět v angličtině.

Lukáš Kahoun skončil těsně před bránou posledního kola celé soutěže a umístil se na konečném 11. místě.

„Příští rok soutěžím znovu, a třeba jednou se do té Anglie podívám“ uvedl Lukáš K. (cenou pro první tři místa byl dvoutýdenní kurz AJ ve Velké Británii).

Hodně štěstí!

Ing. Pavla Marešová


MATEMATICKÝ KLOKAN

V pátek 20. 3. 2015 proběhla na naší škole soutěž MATEMATICKÝ KLOKAN. Této soutěže se zúčastnilo 18 studentů v kategorii JUNIOR a 18 studentů v kategorii STUDENT. Každá třída vyslala do klání 3 své zástupce.

Soutěžící mohli získat maximálně 120 bodů a výsledky jsou následující:

V kategorii „Junior“:

 1. místo obsadil Tomáš Kahoun ze třídy 2. B se ziskem 72 bodů
 2. místo obsadil Lukáš Kahoun ze třídy 1. L a získal 71 bodů
 3. místo obsadila Nikola Slavíková ze třídy 1. L se ziskem 67 bodů

V kategorii „Student“:

 1. místo obsadil Jakub Forejt ze třídy 4. B se ziskem 63 bodů
 2. místo obsadil Jindřich Brož ze třídy 3. L a získal 59 bodů
 3. místo obsadil Lukáš Holakovský ze třídy 3. B se ziskem 51 bodů

Návštěva kulturní atašé Velvyslanectví USA v Praze

Dne 10. února 2015 zavítala do naší školy na pozvání vyučující anglického jazyka a konverzace v anglickém jazyce PhDr. Zdenky Machačové vzácná návštěva – paní Sherry Keneson-Hall, kulturní atašé Velvyslanectví USA v Praze.

Během návštěvy paní atašé strávila příjemné chvíle v aule Obchodní akademie ve společnosti vybraných skupin studentů 4. ročníku Obchodní akademie a 3. a 4. ročníku Gymnázia.
Na úvod svého vystoupení si paní atašé připravila prezentaci o činnosti Velvyslanectví USA v Praze, jejíž součástí byla i zdravice současného amerického velvyslance, pana Andrea H. Schapira. Poté následovalo představení paní atašé, ve kterém hovořila o své diplomatické kariéře, o vztahu k rodné zemi, k zemím, ve kterých jako členka diplomatických sborů působila, i k České republice, českému jazyku, kultuře a lidem. Paní Sherry Keneson-Hall ve svém vystoupení mimo jiné též připomněla, že jedním z jejích úkolů v České republice i dalších zemích, kde působila, je propagovat hodnoty a formy pomoci, jež USA nabízejí světu.

Když paní atašé vyzvala studenty k diskuzi, na fóru zazněly předem připravené otázky i spontánní dotazy, které vyplynuly z kontextu a situace. Beseda se ukázala pro všechny účastníky být tak zajímavá, že namísto plánovaných 60 minut trvala o dobrou půlhodinu déle.

V závěrečné neformální besedě se studenti zajímali i o možnosti pracovních a studijních pobytů v USA nabízených Fulbright Commission, která vznikla a funguje na základě mezivládní dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi USA a Českou republikou.

Při loučení paní Sherry Keneson-Hall velmi ocenila zájem i jazykové kompetence našich studentů.

PhDr. Zdenka Machačová
vyučující anglického jazyka


Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce se již tradičně konalo na Obchodní akademii Pelhřimov dne 24.2.2015. Soutěže se zúčastnilo 8 studentů ze všech středních škol v celém okrese, kteří se umístili na prvním, eventuálně druhém místě v jednotlivých školních kolech. Soutěž se skládala z poslechové části, dále z konverzace na základě vylosované problémové situace a z formulace dojmů z obrázku, který si soutěžící rovněž losovali.

Porota pracovala v následujícím složení:

PhDr. Zdenka Machačová /GY a OA Pelhřimov/, předsedkyně poroty
Mgr. Jana Viktorová /GY HU/, členka poroty
Cleofe Jirásková, členka poroty

Celková úroveň soutěžících byla letos relativně velmi vysoká, dokonce i v oblasti poslechového testu studenti dosahovali poměrně vyrovnaných výsledků.

Nejlepší účastníci soutěže:

 1. Martina Petráková /GYa OA PE/
 2. Jitka Vitnerová/ GYa OA PE /
 3. Anna Maryšková /GY HU/
 4. Štěpánka Zajícová /GY PA/
 5. Michaela Pakostová / GYa OA PE /

Vítěz okresního kola postupuje do regionálního kola, které se koná 19.3.2015 v Jihlavě.

Máme radost z 5. místa naší studentky Michaely Pakostové z 1. ročníku, a to především vzhledem k tomu, že se jen s minimální bodovou ztrátou umístila za studenty z 3. ročníků gymnázií. Věříme, že zkušenosti získané v soutěži zúročí v příštích letech studia.


Interaktivní divadelní představení The Bear Educational Theatre

Dne 20.1.2014 se v aule naší školy konalo jako každoročně již tradiční interaktivní divadelní představení The Bear Educational Theatre, což je mezinárodní divadelní a vzdělávací společnost, která se specializuje na výuku angličtiny formou interaktivních divadelních představení a dalších inovativních metod.
Divadlo založil v roce 1996 David Fisher a jako první hru ve spolupráci s divadelní skupinou Misery Loves Company produkoval The Bear od A. P. Čechova. Představení mělo premiéru v Divadle v Celetné, ale bylo určeno pro hraní ve školách, včetně vyrobených výukových materiálů, které pomáhaly učitelům a žákům s přípravou na konkrétní představení. Do roku 2000 již bylo divadlo oblíbené na školách v Praze a okolí s příležitostnými cestami do dalších částí České republiky. Od té doby divadlo rostlo až do podoby, kdy má v nabídce 14 představení, která jsou hrána ve stovkách škol napříč Evropou.

The Bear Educational Theatre podporuje výuku angličtiny produkcí interaktivních vzdělávacích představení a workshopů pro školy. Představení jsou sestavena s profesionálními herci a učiteli angličtiny pro skupiny studentů angličtiny ve školách. Každé představení zahrnuje workshop, kde se studenti potkávají a hovoří s herci a učitelé získávají výukové materiály, které pak mohou použít ve svých třídách. The Bear Educational Theatre je výjimečné svou pedagogickou kvalitou, flexibilitou, schopností cestovat do škol, technickou nenáročností a dostupnými cenami. Představení jsou hrána ve školách i v divadlech. V roce 2004 získalo divadlo ocenění EU LABEL Prize za inovativní přínos v jazykovém vzdělávání od Ministerstva školství a Evropské agentury Sokrates.

Tentokrát jsme zvolili nové představení, The Case of the Missing Articles, což je zábavná koláž scén, příběhů, anekdot a jazykolamů, která se zabývá oblastmi a aspekty anglického jazyka, v nichž především čeští studenti často chybují (chyby ve výslovnosti, užívání členů, podmínkové věty, nepřímá řeč, časová souslednost atd.). Hlavním cílem show je se studenty nenásilnou a zábavnou formou analyzovat hlavní chyby a procvičit správné varianty slov a vět.

Jako vždy znamenalo toto představení pro studenty pozitivní zkušenost s cizím jazykem. Studenti zažili interaktivní představení v angličtině, kterému rozuměli a užili si ho. Mají pozitivní zážitek ze setkání s anglicky hovořícími lidmi – rodilými mluvčími z různých zemí, takže měli vzácnou příležitost vnímat a porovnávat různé varianty angličtiny. Studenti jsou následně motivování k dalšímu studiu angličtiny tak, že se opětně ujistili o znalostech a schopnostech, které již mají, ale také o oblastech, ve kterých se dále mohou zlepšovat.

PhDr. Zdenka Machačová
vyučující anglického jazyka


Veletrh fiktivních firem

Ve středu 28. ledna 2015 se na Obchodní akademii v Pelhřimově uskuteční již 16. ročník veletrhu fiktivních firem. Na této akci studenti 4. ročníku zhodnocují výsledky své práce z předmětu praxe, ve kterém se učí „podnikat“ – tzn. vybírají předmět podnikání, zakládají společnosti, propagují své produkty, obchodují.
Veletrh je již tradiční pozvánkou pro žáky 9. tříd základních škol i pro širokou veřejnost, aby si fiktivně nakoupili různé druhy zboží, zájezdy či netradiční zážitky. To je jen stručný výčet možností, co lze na veletrhu koupit a to dokonce bez finančních prostředků.
Přijďte se sami přesvědčit o různorodosti podnikatelských záměrů jednotlivých firem, budete mít z čeho vybírat!


Celostátní soutěž v účetnictví Má dáti - Dal

Ve dnech 21. a 22. ledna 2015 proběhl 9. ročník celostátní soutěže v účetnictví Má dáti Dal na Soukromé vysoké škole ekonomické ve Znojmě. Soutěž je určena pro čtvrté ročníky obchodních akademií a ostatních středních odborných škol s výukou účetnictví.
Letošního ročníku se účastnilo celkem 120 studentů z 56 středních škol. Obchodní akademii Pelhřimov reprezentovali studenti 4. ročníku, zaměření informační technologie - Kristýna Fraňková a Lukáš Jírů. Lukáš obsadil 34. a Kristýna 62. místo. Vzhledem k celkovému počtu účastníků jsou to velmi pěkná umístění, oběma maturantům patří pochvala za vzornou reprezentaci školy. Obchodní akademie Pelhřimov obsadila celkově 22. místo v hodnocení škol.


Kulturní den

Ve čtvrtek 29. ledna 2015 při příležitosti posledního dne 1. pololetí bude konat v prostorách kina již tradiční kulturní den. Program bude zahájen vyhodnocením školního veletrhu fiktivních firem, pokračovat bude školní akademií, na kterou si žáci jednotlivých tříd 1. - 3. ročníku připravují vlastní kulturní program, a poté bude promítnuto životopisné historické drama 12 let v řetězech, film v anglickém znění s titulky.
Po skončení kulturního dne bude žákům vydáno pololetní vysvědčení.


Divadelní představení v Jihlavě

Ve středu 21. ledna se zájemci z řad žáků i učitelů vydají do Horáckého divadla v Jihlavě na představení Maryša bratří Mrštíků. Odjezd autobusu v 15:45 hodin od budovy školy.


Seminář - manažerská simulační hra

V pondělí 12. 1. 2015 se v budově školy uskutečnil seminář, ve kterém se účastníci z obchodních akademií z blízkého okolí seznámili s manažerskou simulační hrou autorů z Centra informační společnosti. Manažerská hra spočívá v práci žákovských týmů, které simulují reálné obchodování firmy v oblasti cestovního ruchu. V případě zavedení této hry do výuky dostanou žáci školy další moderní nástroj sloužící k získání nových dovedností z oblasti marketingu a řízení firmy.


Srdíčkový den

Srdečně Vám děkujeme za celou organizaci sbírky „Srdíčkový den“. Prosím, předejte naše veliké poděkování vašim studentům. Jsme si vědomi všech negativ, se kterými se mohou na ulici setkat, o to více si jejich pomoci opravdu velmi vážíme.
“ Díky Vám může být svět o dětský úsměv bohatší :o) „
S velikým poděkováním a přáním všeho jen dobrého

Zdenka Hollerová

Život dětem, o.p.s.
Lindnerova 6, 180 00 Praha 8 - Libeň, Česká republika

Děkovný certifikát


Školní kolo Olympiády v českém jazyku

Ve čtvrtek 27. listopadu proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyku. Do oblastního kola postupují první dva - Tereza MÁLKOVÁ (4.B) a Jindřich BROŽ (3.A).
Oblastní kolo se bude konat 13. února 2015.

Výsledková listina


Výročí 17. listopadu

V pátek 15. listopadu si žáci i učitelé Obchodní akademie Pelhřimov připomněli dvacáté páté výročí 17. listopadu 1989. Po krátkém proslovu zhlédli „trezorový“ film Smuteční slavnost. Téma filmu, komunistická zvůle v průběhu 50. a 60. let minulého století, bylo umocněno prostředím, v němž byl film natočen. Žáci tak měli zcela výjimečnou příležitost vidět město, kde žijí a studují, v omšelém stavu, v jakém se Pelhřimov nacházel přibližně před půl stoletím, a srovnat s dnešním vzhledem.
Promítání bylo doplněno dvanáctiminutovým dokumentem, který o filmu Smuteční slavnost natočil absolvent naší školy David Bumbálek. Žáci se v něm dověděli, které filmy byly za minulého režimu označeny za „trezorové“ a co vedlo k zákazu promítání.
Zhlédnutí filmu vyvolalo mezi žáky školy zcela nebývalou odezvu. Spontánně tak vznikaly v jednotlivých třídách besedy, žáci se dotazovali na různé detaily, popř. chtěli některé scény z filmu vysvětlit.


XVIII. talentová soutěž žáků základních škol v psaní klávesnici PC

Ve středu 15. října 2014 se na naší škole konala již XVIII. talentová soutěž žáků základních škol v psaní klávesnici PC. Soutěže se zúčastnili zástupci ze 7 základních škol, celkem 33 žáků. Soutěžící psali po dobu 30 minut ve výukovém programu ZAV.

První tři místa obsadili žáci za Základní školy Košetice. Na prvním místě se umístila Kateřina Vlková s počtem 105 cvičení, na druhém místě Alena Vošická s počtem 101 cvičení a na třetím místě Martin Pinkas s počtem 100 cvičení.
V soutěži družstev si první tři místa rozdělila družstva ze základních škol Košetice, Pelhřimov a Humpolec. První místo obsadila ZŠ Košetice, druhé místo ZŠ Pelhřimov Osvobození a třetí místo ZŠ Humpolec Hradská.

Všichni účastníci se zájmem shlédli ukázku psaní od devítinásobné mistryně světa Ing. Heleny Zaviačičové.

Všem vítězům ještě jednou blahopřejeme a všem ostatním děkujeme za účast v soutěži.

ZAV - jednotlivci ZAV - družstva


Přírodovědný klokan

Dne 15. 10. 2014 se 10 studentů 1. L Obchodní akademie Pelhřimov zúčastnilo mezinárodní soutěže „Přírodovědný Klokan“. Nejlepšího výsledku dosáhl Lukáš Kahoun, který získal 82 bodů ze 120 možných, na druhém místě skončila Nikol Kubátová se 68 body a na třetím místě se umístila Nikola Slavíková s 58 body.


Významný úspěch Obchodní akademie Pelhřimov

Technická univerzita v Liberci uspořádala pro žáky základních i středních škol z celé republiky soutěž Vyprávěj svůj příběh digitálně. Soutěžící měli za úkol vyprávět jakýkoliv příběh v maximální délce 5 minut pomocí digitálních technologií slovem nebo obrazem.
Na Obchodní akademii Pelhřimov vzniklo 8 soutěžních projektů, do užšího výběru postoupily čtyři.
Ve čtvrtek 12. června 2014 byly v Praze vyhlášeny výsledky. Soutěžící z OA Pelhřimov obsadily:

2. místo s projektem Ztráta přítele autorek Simony Paulíkové a Markéty Šimůnkové,
3. místo s projektem Kouzelník autorek Lenky Benákové a Michaely Tajchlové,
4. místo s projektem Kostičky autorky Jitky Kratochvílové,
5. místo s projektem Vajíčko autorky Kateřiny Smrčkové.

Účast v soutěži užití digitálních technologií byla pro naši školu premiérová, proto jsme velmi hrdí na dosažené výsledky a všem zúčastněným studentkám děkujeme za vzornou reprezentaci.

předávání_2místo ukázka


Ekonomický tým JUNIOR 2014

Dne 10. června 2014 pořádala naše škola pro žáky obchodních akademií Kraje Vysočina 11. ročník soutěže EKONOMICKÝ TÝM JUNIOR 2014.

Do Pelhřimova přijely 2 tříčlenné týmy z Jihlavy, 2 týmy z Havlíčkova Brodu, 2 týmy z Třebíče a 1 tým z Chotěboře. Naši školu reprezentovaly 3 týmy.

Soutěž tvořily 2 části:

 • náročný písemný test z oblasti ekonomiky, účetnictví, práva a informačních technologií
 • ústní prezentace daného tématu.

Výsledková listina


Celostátní matematická soutěž odborných škol

V pátek 28. 3. 2014 se 8 studentů naší školy zúčastnilo celostátní matematické soutěže odborných škol. Z nich nejlépe si ve IV. kategorii vedl Tomáš Kahoun ze třídy 1. B, který z 318 účastníků obsadil pěkné 10. místo a v VI. katergorii Lukáš Jírů ze třídy 3. B, který z 267 soutěžících obsadil 18. místo.


MATEMATICKÝ KLOKAN

V pátek 21. 3. 2014 proběhla na naší škole soutěž MATEMATICKÝ KLOKAN. Této soutěže se zúčastnilo 36 studentů, každá třída vyslala do klání 3 své zástupce.
Soutěžící mohli získat maximálně 120 bodů a výsledky jsou následující:

V kategorii „Junior“:
1. místo – Tomáš Kahoun ze třídy 1. B se ziskem 79 bodů
2. místo – Jindřich Brož ze třídy 2. L a získal 61 bodů
3. místo – Tomáš Kocián ze třídy 2. A se ziskem 59 bodů

V kategorii „Student“:
1. místo – Tomáš Koten ze třídy 4. B se ziskem 54 bodů
2. místo – Jan Knětů ze třídy 4. L a získal 53 bodů
3. místo – Václav Fučík ze třídy 4. L se ziskem 48 bodů


Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce se již tradičně konalo na Obchodní akademii Pelhřimov dne 10.2.2014. Soutěže se zúčastnilo 7 studentů ze všech středních škol v celém okrese, kteří se umístili na prvním, eventuálně druhém místě v jednotlivých školních kolech této soutěže. Soutěž se skládala z poslechové části, a tato se dále členila na tři oddíly, dále z konverzace na základě vylosované problémové situace a z formulace dojmů z obrázku, který si soutěžící rovněž losovali.

Porota pracovala v následujícím složení:

PhDr. Zdenka Machačová /OA Pelhřimov/, předsedkyně poroty, autorka zadání soutěže
Cleofe Jirásková, členka poroty
Jana Viktorová /Gymnázium Humpolec/, členka poroty

Celková úroveň soutěžících byla poněkud vyšší než v loňském roce, jako největší problém se jevila schopnost reagovat bezprostředně na vylosovanou situaci a bez přípravy vyjádřit vlastní názory a pocity v cizím jazyce.
U některých soutěžících to byl poslech s porozuměním, kde dosahovali maximálně jen 60 % úspěšnosti.

Vítězka okresního kola Martina Petráková /GY PE/ postupuje do regionálního kola, které se koná 28.3.2014 v Jihlavě.


Celorepubliková soutěž v účetnictví MD, Dal

Vynikajícího úspěchu dosáhli žáci 4. ročníku Obchodní akademie Pelhřimov Patrik Tušil, František Brada a Jakub Matouš. Ve dnech 27. a 28. 1. 201 se zúčastnili celorepublikové soutěže v účetnictví MÁ DÁTI, DAL.


Školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce se konalo na naší škole jako obvykle v průběhu posledního předvánočního týdne, v pondělí 16.12.2013.

Olympiády se zúčastnilo celkem 13 studentů z prvního až třetího ročníku – studenti čtvrtého ročníku jsou podle nařízení MŠMT z této soutěže bohužel vyloučeni.

První část soutěže představoval zhruba pětadvacetiminutový poslechový test, který ověřoval schopnost studentů získávat potřebné informace z vyslechnutých textů. Ve druhé části studenti reagovali na vylosované modelové, zpravidla neobvyklé, respektive nečekané situace a řešili různorodé problémové otázky a vyjadřovali své myšlenky, pocity a nálady na podkladě vizuálního podnětu (obrázku, fotografie apod.).

Výsledky konverzační soutěže v angličtině

UmístěníŽák RočníkPočet bodů
1. místo Tereza Málková 3. 33
2. místo Michaela Mašková 3. 32,5
3. místo Wendy Mazancová 2. 28,5
4. místo Kateřina Smrčková 3. 26
5. místo Michaela Tajchlová 3. 20,5

O pořadí na dalších místech byli soutěžící informováni osobně v rámci vyhlášení výsledků.

První dvě soutěžící postoupily do okresního kola soutěže.

Celková úroveň soutěže byla poměrně dobrá, ovšem byly zde znatelné velké rozdíly mezi jednotlivými studenty.


OLYMPIÁDA V ČESKÉM JAZYCE – II. KATEGORIE

Okresní kolo – VÝSLEDKY:TřídaUmístění
Jindřich Brož 2. AL 7. místo
Michaela Šejnostová1. L 12. místo

Vzhledem ke konkurenci, kterou z velké části tvořili studenti 3. a 4. ročníku gymnázií, jde o velmi slibné umístění.


Celorepubliková soutěž v účetnictví MD, Dal

Vynikajícího úspěchu dosáhli žáci 4. ročníku Obchodní akademie Pelhřimov Patrik Tušil, František Brada a Jakub Matouš. Ve dnech 27. a 28. 1. 201 se zúčastnili celorepublikové soutěže v účetnictví MÁ DÁTI, DAL.

V celkovém pořadí škol se umístili na vynikajícím 11. místě. V celkovém hodnocení žáků obsadil Patrik Tušil 12. místo, František Brada 55. místo a Jakub Matouš 62. místo.

Dvoudenní soutěže se zúčastnilo 142 studentů ze 64 středních škol z celé ČR. Soutěž pořádala Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo, s. r. o. pro žáky čtvrtých ročníků středních škol.

První den soutěže se uskutečnila tzv. „certifikovaná část“, kdy studenti účtovali příklady z jednotlivých oblastí finančního účetnictví. Tato část trvala 4 hodiny. Druhý den žáci řešili elektronický znalostní test v délce 90 minut.


Olympiáda v českém jazyce

Oblastní kolo „Piškvorek“

Letos poprvé se tým Obchodní akdemie zúčastnil v pátek 15. 11. 2013 oblastního kola „Piškvorek“. Tým, který nesl název „Obchodníci“ a hrál ve složení Lukáš Jírů (kapitán), Michal Bíro, Daniel Brada, Dominik Michalanský a Libor Štěcha se mezi 14 družstvy neztratil a obsadil krásné druhé místo. Toto místo jim zaručilo postup do krajského kola, které se uskuteční 22. 11. 2013 na gymnáziu v Jihlavě.


Soutěž ZAV Hodonín 2013

Ve dnech 7. a 8. listopadu 2013 se zúčastnili 3 naši studenti (Tereza Málková z 3. B, Dominik Novotný z 2. A a
Oliver Boreš z 2. B) soutěže ZAV Hodonín 2013, ve které si poměřili síly v psaní na klávesnici se soutěžícími
z 26 středních škol, z nichž jedna byla z Maďarska a jedna ze Zvolena. Z našeho tria si nejlépe vedla Tereza Málková, která ve všech disciplínách skončila uprostřed výsledkové listiny.


Zájezd do Mahenova divadla

Zájezd do Mahenova divadla v Brně na Molierovu klasiku Lakomec organizujeme 14. 11. 2013 pro dobrovolné zájemce z řad žáků. Velmi potěšitelný je fakt, že o představení byl zájem a autobus se naplnil značně rychle.


Návštěva Městské knihovny

Dne 13. 11. 2013 v dopoledních hodinách se žáci 1. ročníku zúčastní v Městské knihovně Pelhřimov pořadu o Bibli.


Divadelní představení

Žáci 3. a 4. ročníku oboru ekonomické lyceum zhlédnou 1. 11. 2013 představení pražského Divadla Různých Jmen (DRJ) Noc rozhodnutí. Jde o dramatický příběh prezidenta Emila Háchy, který osudové noci ze 14. na 15. březen roku 1939 byl přinucen svým podpisem legalizovat zřízení tzv. Protektorátu Čechy a Morava.


XVII. talentová soutěž v psaní na klávesnici počítače pro žáky 8. a 9. tříd

Ve středu 16. října 2013 uspořádala naše škola pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ pelhřimovského okresu již XVII. talentovou soutěž v psaní na klávesnici PC. Letos se zúčastnili i 2 žáci kvarty z pelhřimovského gymnázia a také žáci 7. tříd ze ZŠ Humpolec, Hradská a ZŠ Košetice.

Celkem soutěžilo 38 žáků z 9 škol. Soutěžící psali v počítačovém programu ZAV po dobu 30 minut.

Letošnímu ročníku „kralovali“ žáci ze ZŠ Košetice, kteří obsadili první čtyři místa v následujícím pořadí: Alena Vošická, 105 cvičení, Jana Vondráčková, 100 cvičení, Kateřina Vlková, 99 cvičení a Lukáš Lhota, 96 cvičení. Stejného počtu cvičení dosáhla i Anna Forejtová ze ZŠ Pelhřimov, Osvobození.

Není proto divu, že prvenství v pořadí škol si odnesla ZŠ Košetice, na druhém místě skončila ZŠ Pelhřimov, Osvobození a třetí místo patří ZŠ Pelhřimov, Krásovy domky. Výkony žáků ostatních škol byly také velmi pěkné. Pro všechny účastníky bylo zajímavou ukázkou psaní devítinásobné mistryně světa Ing. Heleny Zaviačičové, kterou její hbité prsty stále dobře poslouchají.

Vítězům blahopřejeme a věříme, že všichni soutěžící i pedagogové si odnesli hezké zážitky. Těšíme se na setkání opět za rok na XVIII. talentové soutěži.

talentovka-2013-vysledky-jednotlivu.pdf talentovka-2013-vysledky-druzstev.pdf


Soutěž „Přírodovědný Klokan“

Dne 16. 10. 2013 se 18 studentů 1. L a 2. L Obchodní akademie Pelhřimov zúčastnilo mezinárodní soutěže „Přírodovědný Klokan“. Nejlepšího výsledku dosáhl Jindřich Brož ze třídy 2. L, který získal 67 bodů ze 120 možných, na druhém místě skončil Jan Pešl z 1. L se 61 body a na třetím místě se umístila Michaela Šejnostová z 1. L s 58 body.


Sportovní den

V úterý 25. června 2013 vyměnili žáci školní lavice za sportovní halu a bazén. Tak jako každý rok touto dobou se uskutečnil sportovní den obchodní akademie. Původně byl záměr uskutečnit všechny aktivity v přírodě, ale rozmary počasí posledních dnů rozhodly o tom, že vše proběhlo v hale a v krytém plaveckém bazénu.

Další fotografie naleznete na facebookovém profilu školy.


Když to nejde po vodě, půjde to po souši, …

Letošní povodně zhatily plány studentů druhého ročníku podniknout vodácký výlet po řece Vltavě. Ale jaký by to byl konec školního roku bez možnosti nejít tři dny do školy a podniknout něco neobvyklého se svou třídou? A tak třídní profesorky Mgr. L. Dobalová a Mgr. J. Mrázková vymyslely náhradní variantu programu. Studenti 2. AL, 2. B a další dva členové pedagogického dozoru prof. M. Hořejší a Mgr. V. Dryje vyrazili nakonec vláčkem po kolejích z Pelhřimova přes Obrataň a Tábor až do Soběslavi. Po cestě využili možnosti navštívit zajímavá místa: hrad Kámen, muzeum A. Sovy v Pacově, Chýnovské jeskyně, bazén a Husitské muzeum v Táboře. Sladkou tečkou na závěr byla prohlídka táborského Muzea čokolády a marcipánu a vlastnoruční výroba cukrovinky v místní dílně. To, že studenti přespávali ve školách, na nich nezanechalo žádné následky. Cítili se tam jako doma!

Další fotografie naleznete na facebookovém profilu školy.


Den školního volna třídy 1. B

Třída 1. B zvítězila v předvánočním klání tříd 1. ročníků nazvaném „Za třídu“ a jako odměnu získala jeden den školního volna, který mohla strávit se svým třídním učitelem výletem dle vlastního výběru. Třída si nakonec vybrala výlet do největšího aquaparku v ČR v Praze – Čestlicích, kam se společně vypravili ve čtvrtek 20. 6. 2013.

Po příjezdu do Prahy linkovým autobusem a přesunu MHD do Čestlic, strávili žáci a jejich učitel plné 3 hodiny koupáním a dováděním v aquaparku, přičemž jejich pozornost poutali především tobogány v „Paláci dobrodružství“ a venkovní atrakce „Divoká řeka“. Po tříhodinovém pobytu v aquaparku měli žáci na chvíli rozchod na zakoupení občerstvení a už se muselo jet zase zpět do Pelhřimova.

Nutno říci, že si žáci svůj pobyt v aquaparku Čestlice náležitě užili a strávili tak den volna plně podle svých představ.

Další fotografie naleznete na facebookovém profilu školy.


Přednáška na téma DROGY

Dne 19. června 2013 se uskutečnila na naší škole přednáška o drogové problematice.

Lektorka, paní Marie Burianová, přiblížila studentům 1. ročníku naší školy příčiny, průběh a důsledky závislosti na návykových látkách. Při výkladu využívala schémata nakreslená na tabuli a hesla napsaná na transparentech a tím velmi poutavě a zároveň srozumitelně vysvětlila dané téma. Přednáška končila promítnutím filmu o drogách a diskusí. Studenti poslouchali se zaujetím a dané problematice věnovali patřičnou pozornost. Přednáška tedy splnila svůj účel a přispěla k rozšíření vědomostí studentů o drogách.

Mgr. Věra Machková
výchovná poradkyně na OA Pelhřimov

Další fotografie naleznete na facebookovém profilu školy.


Kulturně - historická exkurze do Kutné Hory

Ve středu 12. 6. 2013 absolvovali žáci 1. ročníku v doprovodu svých učitelůl kulturně – historickou poznávací exkurzi do Kutné Hory. Nejprve navštívili památku UNESCO – chrám Nanebevzetí Panny Marie a posléze ještě známější Kostnici, která se nalézá nedaleko. Po prohlídce okolí chrámu Svaté Barbory měli žáci na chvíli rozchod, aby načerpali síly před pro ně asi nejzajímavějším cílem celé exkurze – prohlídkou Českého muzea stříbra, jejíž součástí je i návštěva středověkého stříbrného dolu z 12. století. Žáci mohli na vlastní oči vidět, v jakých podmínkách pracovali středověcí horníci bez použití elektřiny či moderních těžebních nástrojů. Návštěva nejzajímavějších památek města Kutná Hora žáky evidentně zaujala a snad si z ní odnesli i nějaké dojmy a vědomosti týkající se výsadního postavení tohoto města v období středověku.

Další fotografie naleznete na facebookovém profilu školy.


Ekonomický tým JUNIOR 2013

Dne 6. června 2013 pořádala naše škola pro žáky obchodních akademií Kraje Vysočina 10. ročník soutěže EKONOMICKÝ TÝM JUNIOR 2013.

Do Pelhřimova přijely 2 tříčlenné týmy z Jihlavy, 3 týmy z Havlíčkova Brodu, 2 týmy z Třebíče a 1 tým z Chotěboře. Naši školu reprezentovaly 3 týmy.

Soutěž tvořily 2 části:

 • náročný písemný test z oblasti ekonomiky, účetnictví, práva a informačních technologií
 • ústní prezentace daného tématu.

Výsledková listina

Další fotografie ze soutěže najdete na facebookovém profilu školy.


Talenti 1. ročníků

Žáci 1. ročníku David Burian, Dominik Novotný a Michal Vašíček se zúčastnili soutěže v grafických disciplínách na Obchodní akademii a Jazykové škole v Jihlavě dne 29. 5. 2013.

Soutěžilo se v těchto disciplínách

 • 10 minutovém opisu s penalizací 10 úhozů za chybu
 • 10 minutovém opisu s penalizací 50 úhozů za chybu
 • 10 minutovém opisu s penalizací 100 úhozů za chybu.

V soutěži družstev obsadili 9. místo ze 16 zúčastněných škol.

V jednotlivcích se nejlépe umístil Michal Vašíček na 13. místě ze 48 soutěžících.


Studijně poznávací zájezd do Španělska

Vlastně bychom správně měli uvést do Katalánska, neboť tato část Španělska je na svou identitu patřičně hrdá a můžete se s tím setkat doslova na každém kroku – katalánská vlajka visí bezmála z každého druhého okna.

Ale pěkně popořádku. Po nezbytných přípravách jsme vyrazili na dlouhou cestu v sobotu 20. dubna 2013. Projeli jsme Čechy, Německo, Francii a po 22 hodinách jsme dorazili do místa našeho pobytu – městečka LLoret de Mar na pobřeží Středozemního moře. To jsme také hned po příjezdu šli pozdravit – slunce, vlny, písek, ale – poněkud chladno. Ubytování v hotelu bylo velmi slušné a mnozí studenti měli možnost relaxovat na balkonech svých pokojů s výhledem na hotelové bazény s palmami. Také toho patřičně využívali. Více zde


Ověřte si své matematické znalosti

V pátek 5. dubna 2013 vyrazila skupina studentů Obchodní akademie Pelhřimov poměřit síly se svými vrstevníky na celostátní matematickou soutěž. Klání proběhlo na SOU Spojů v Táboře. Soutěž je určena pro studenty středních odborných škol a středních odborných učilišť a probíhá současně na několika místech republiky. Účastnické školy mohou vyslat dva zástupce z každého ročníku. Naši školu reprezentovali: za 1. ročník Jakub Brož a Jindřich Brož, za 2. ročník Lukáš Jírů a Tereza Málková, za 3. ročník Jan Knězů a Lucie Ryšavá, za 4. ročník Martina Farková a Jaroslav Kroupa.

Chtěli byste si také prověřit své matematické znalosti? Zkuste jednu z úloh pro 1. ročník:

Na břehu řeky stojí strom a na něm ve výšce 12 m sedí pták. Na protějším břehu ve vzdálenosti 20 m stojí druhý strom a na něm sedí pták ve výšce 10 m. Oba vyletí současně a stejnou rychlostí za rybou, která pluje těsně pod hladinou, a oba k ní doletí současně. Jak daleko od břehů pluje ryba?

Zdá se vám úloha jednoduchá? Tak to se vám jistě podaří vyřešit následující úlohu pro 4. ročník:

Rozdíl druhé mocniny dvojciferného čísla a dvaadvacetinásobku jeho ciferného součinu se rovná 400. Zaměníme-li pořadí cifer a od druhé mocniny takto vzniklého opět dvojciferného čísla odečteme jeho ciferný součin vynásobený 208, dostaneme číslo 100. Určete toto dvojciferné číslo.

MATEMATICKÝ KLOKAN

V pátek 22. 3. 2013 proběhla na naší škole soutěž MATEMATICKÝ KLOKAN. Této soutěže se zúčastnilo 36 studentů, každá třída vyslala do klání 3 své zástupce.

Soutěžící mohli získat maximálně 120 bodů a výsledky jsou následující:

V kategorii „Junior“:
1. místo obsadila Kateřina Smrčková ze třídy 2. A se ziskem 55 bodů
2. místo obsadil Lukáš Jírů ze třídy 2. B a získal 53 bodů
3. místo obsadil Dan Nadrchal ze třídy 1. L se ziskem 49 bodů

V kategorii „Student“:
1. místo obsadila Denisa Vyhnálková ze třídy 3. A se ziskem 48 bodů
2. místo obsadil Libor Chadim ze třídy 4. B a získal 48 bodů
3. místo obsadil Patrik Tušil ze třídy 3. B se ziskem 42 bodů


Krajská soutěž v grafických předmětech

Dne 19. března 2013 se uskutečnila krajská soutěž v grafických předmětech. Pořádající školou bylo Gymnázium Otokara Březiny a Střední odborná škola Telč. Naši soutěžící obsadili disciplínu psaní na klávesnici. Nejlépe si vedla Tereza Málková ze 2. B, která skončila na 7. místě s výkonem 3 239 čistých úhozů na 10 min, 11. místo patří Aleši Ryšavému ze 3. B, který napsal za 10 min 3 149 úhozů bez chyby, a 18. místo Erice Wiedemannové z téže třídy za 2 776 čistých úhozů za 10 min.


Soutěž „Ekonomický tým II“

Dne 20. 3. 2013 se uskutečnilo finále celostátní soutěže „Ekonomický tým II“. Šlo již o 11. ročník této soutěže a letos ji uspořádala Obchodní akademie Heroldovy sady v Praze. Do finále se probojovalo 25 nejlepších tříčlených týmů z obchodních akademií z celé ČR. Soutěž měla tři části: zpracování samostatného projektu, test z ekonomiky, účetnictví, informatiky a práva a prezentaci určitého tématu z oblasti ekonomiky.
Tým naší školy ve složení Monika Beránková, Jaroslav Kroupa a Martin David ze 4. A se umístil na 13. místě.


Regionální kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Dne 15. 3. 2013 se v prostorách Domu dětí a mládeže v Jihlavě konalo regionální kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Soutěže se zúčastnilo 7 studentů z různých středních škol v celém kraji Vysočina, vítězů jednotlivých okresních kol této soutěže. Soutěž se skládala z poslechové části, jež se dále členila na tři oddíly, dále z konverzace na základě vylosované problémové situace a z formulace dojmů z obrázku, který si soutěžící rovněž losovali. V přípravné a hodnotící porotě soutěže pracovala PhDr. Zdenka Machačová z OA Pelhřimov jako spoluautorka zadání soutěže a předsedkyně poroty.

Celková úroveň soutěžících byla poněkud vyšší než v loňském roce, studenti projevili relativně velmi dobrou schopnost reagovat bezprostředně na vylosovanou situaci a bez přípravy vyjádřit vlastní názory a pocity v cizím jazyce. Též poslech s porozuměním vykázal mnohem lepší výsledky než v loňském roce - soutěžící dosahovali až 100 % úspěšnosti.

Jsme rádi, že mezi nejlepšími účastníky soutěže se tentokrát umístil i student naší školy.
Jedná se o Daniela Nadrchala, který soutěžil v kategorii IIIB, jelikož v minulosti pobýval dva roky v anglicky mluvící zemi. Vzhledem k tomu, že ve své kategorii měl pouze jednu konkurentku, a jeho výsledky byly poněkud lepší, postupuje ve své kategorii do celostátního kola. Doufejme, že i tam si povede neméně dobře.


Zeměpisná olympiáda 2013


Školní kolo

Školního kola olympiády v zeměpisu konané na naší škole dne 25. 2. 2013 se zúčastnil rekordní počet 31 žáků z 1. - 3. ročníku. Žáci měli v rámci tohoto kola řešit jak úlohy bez zeměpisného atlasu, tak úlohy s pomocí atlasu a výsledný bodový součet z obou těchto částí určil vítěze školního kola. Ve velké konkurenci se opět podle očekávání prosadil Kamil Kubín ze třídy 3. L, který suverénně zvítězil se ziskem 64 b. Do okresního kola jej doprovodil druhý v pořadí Pavel Ďásek ze 2. B (získal 43 b.)

Okresní kolo

V okresním kole soutěže, které se konalo 14. 3. 2013 v budově Policie ČR v Pelhřimově, obsadil Kamil Kubín výborné 3. místo, když mu jen o 1,5 bodu unikl postup do kola krajského, Pavel Ďásek pak rozhodně nezklamal místem 7. Do krajského kola postupovali první dva soutěžící.


MS v biatlonu 2013

I naši žáci podpořili naše biatlonisty v Novém Městě na Moravě a pomohli vytvořit parádní atmosféru. Pro všechny to byl nádherný zážitek.


Celorepubliková soutěž v účetnictví MD, Dal

Vynikajícího úspěchu dosáhli žáci 4. ročníku Obchodní akademie Pelhřimov Jaroslav Kroupa a Martina Farková. Ve dnech 29. a 30. 1. 2013 se zúčastnili celorepublikové soutěže v účetnictví MÁ DÁTI, DAL.

V celkovém pořadí škol se umístili na vynikajícím 3. místě.
V celkovém hodnocení žáků obsadil Jaroslav Kroupa 5. a Martina Farková 20. místo.

Dvoudenní soutěže se zúčastnilo 165 studentů ze 71 středních škol z celé ČR. Soutěž pořádala Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo, s. r. o. pro žáky čtvrtých ročníků středních škol.

První den soutěže se uskutečnila tzv. „certifikovaná část“, kdy studenti účtovali příklady z jednotlivých oblastí finančního účetnictví. Tato část trvala 4 hodiny. Druhý den žáci řešili elektronický znalostní test v délce 90 minut.

Výsledková listina škol


Soutěž pro ZŠ „I já budu podnikat“

Dne 30. ledna 2013 proběhlo na Obchodní akademii v Pelhřimově okresní kolo soutěže pro žáky 8. a 9. tříd základních škol s názvem „I já budu podnikat“.

Soutěžily tříčlenné týmy, které si „hrály“ na začínající podnikatele. Před odbornou porotou obhajovaly svůj vybraný předmět podnikání, představily název, logo a reklamní slogan „svého podniku“.

Zvítězil tým ze ZŠ Hálkova z Humpolce ve složení Aleš Krčil, David Krčil, Martin Matějka.
Vítězný tým prezentoval podnik s názvem „Šach a mňam“, který dodává zdravé svačinky nejen pro šachisty.

Druhé místo obsadil tým ze ZŠ Hradská z Humpolce ve složení Tereza Felcanová, Aneta Straková, Andrea Jůzlová.

Oba týmy postupují do krajského kola, které proběhne v březnu v Jihlavě.
Oběma postupujícím týmům blahopřejeme a přejeme úspěch i v dalším kole!

Ing. Blanka Hrnčířová


Veletrh fiktivních firem žáků 4. ročníku

Dne 30. 1. 2013 se uskutečnil další ročník veletrhu fiktivních firem při OA Pelhřimov. Na veletrhu žáci prezentovali výsledky práce fiktivních firem, které si založili ve 3. ročníku v rámci předmětu Praxe. Jednotlivé fiktivní firmy nabízeli své fiktivní zboží či fiktivní služby svým spolužákům, učitelům a dalším hostům veletrhu. V prodejních stáncích si bylo možné fiktivně nakoupit například různé šperky, kožené zboží, sladkosti, kola, oblečky pro miminka, sportovní zboží, auta, květiny, společenské šaty. Dále bylo možné navštívit např. kosmetický salon, cestovní agenturu, realitní kancelář. V rámci veletrhu také proběhla soutěž v reklamě. Jednotlivé firmy si připravily krátké reklamní spoty, kterými propagovaly svoji činnost.


Školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce se konalo na naší škole jako obvykle v průběhu posledního předvánočního týdne, v pondělí 17.12.2012.
Olympiády se zúčastnilo celkem 15 studentů z prvního až třetího ročníku – studenti čtvrtého ročníku jsou podle nařízení MŠMT z této soutěže bohužel vyloučeni.
První část soutěže představoval zhruba čtyřicetiminutový poslechový test, který ověřoval schopnost studentů získávat potřebné informace z vyslechnutých textů. Ve druhé části studenti reagovali na vylosované otázky a vyjadřovali své myšlenky, pocity a nálady na podkladě vizuálního podnětu (obrázku, fotografie).

Nejúspěšnější účastníci:

1. místo Michal Rufer – 3. ročník
2. místo Tereza Málková – 2. ročník
3. místo Michaela Mašková – 2. ročník

První dva soutěžící postupují do okresního kola soutěže.

Celková úroveň soutěže byla relativně nízká, ovšem byly zde znatelné velké rozdíly mezi jednotlivými studenty. Překvapily nás poměrně velmi slabé komunikativní dovednosti u většiny studentů.

PhDr. Zdenka Machačová


Zájezd do Brna

V úterý 6. listopadu se uskutečnil zájezd do Janáčkova divadla v Brně na představení opery G. Verdiho La traviata.


Olympiáda v českém jazyku

Ve čtvrtek 1. 11. 2012 se v průběhu prvních tří vyučovacích hodin uskuteční školní kolo Olympiády v českém jazyku. Zúčastní se ho dobrovolní zástupci jednotlivých tříd, dohromady 32 žáků. Soutěž se skládá ze dvou částí, gramatického testu a slohové práce, Nejlepší dva soutěžící postupují do oblastního kola.

Výsledková listina


Divadélko pro školy

Ve středu 31. října školu navštíví herci Divadélka pro školy z Hradce Králové. Již tradičně přivážejí divadelní představení koncipovaná jako průřez divadelní tvorbou určitého období. Letos seznámí žáky 3. a 4. ročníku s činností Osvobozeného divadla a tvorbou Jiřího Voskovce a Jana Wericha.


Mezinárodní soutěže „Přírodovědný klokan“

V minulém týdnu se 23 studentů 1. L a 2. L Obchodní akademie Pelhřimov zúčastnilo mezinárodní soutěže „Přírodovědný klokan“. Nejlepšího výsledku dosáhla Kateřina Malcová ze třídy 1.L, která získala 54 bodů ze 120 možných, na druhém místě skončila Michaela Havlová z 2. L s 51 body a třetí Markéta Pechová z 1. L s 48 body.


Devítinásobná mistryně světa přijela podpořit talenty pelhřimovského okresu


V úterý 16. října 2012 uspořádala naše škola pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ pelhřimovského okresu již XVI. talentovou soutěž v psaní na klávesnici PC. Letos se zúčastnili i žáci tercie a kvarty z pelhřimovského gymnázia a také žáci 7. tříd ze ZŠ Humpolec, Hradská.

Celkem soutěžilo 43 žáků z 10 škol. Soutěžící psali v počítačovém programu ZAV po dobu 30 minut. Výkony na prvních dvou místech byly více než 100 cvičení. Vynikajícího úspěchu dosáhl David Krčil ze ZŠ Humpolec, Hálkova, který napsal v uvedeném časovém limitu 114 cvičení. Za ním se zařadil se 105 cvičeními Aleš Krčil z téže ZŠ. Třetí místo s 96 cvičeními obsadil Jan Kott ze ZŠ Pelhřimov, Krásovy domky. Na čtvrtém místě skončil s 95 cvičeními Jan Hána ze ZŠ Humpolec, Hálkova. I výkony dalších žáků byly velmi pěkné.

V pořadí škol si prvenství odnáší ZŠ Humpolec, Hálkova a druhé místo obsadila ZŠ Pelhřimov, Osvobození. Třetí místo patří ZŠ a MŠ Košetice.

Pro všechny účastníky bylo velmi zajímavou ukázkou psaní devítinásobné mistryně světa Ing. Heleny Zaviačičové, kterou její hbité prsty stále velmi dobře poslouchají.

Vítězům blahopřejeme a věříme, že všichni soutěžící i pedagogové si odnesli hezké zážitky. Těšíme se na setkání opět za rok na XVII. talentové soutěži.

Výsledková listina


Exkurze do Prahy pro 3. ročník

Studenti 3. ročníku absolvují v pondělí 15. října 2012 exkurzi do Prahy. V jejím rámci je čeká prohlídka Židovského muzea na Starém Městě a návštěva Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.


Výsledky Corny středoškolského atletického poháru

Chlapci

1. Gymnázium Humpolec
2. OA Pelhřimov
3. SPŠ a SOU Pelhřimov

Dívky

1. Gymnázium Pelhřimov
2. Gymnázium Humpolec
3. OA Pelhřimov


Jazyková a zeměpisně poznávací exkurze do Švýcarska

Na konci září 2012 se studenti OA zúčastnili jazykové a zeměpisně poznávací exkurze do Švýcarska.
Studenti navštívili čokoládovnu Nestlé, likérku Appenzell. Mohli se pokochat přírodními krásami, které lákají do této země stále více turistů. Viděli Rýnské vodopády, vysokohorská jezera, majestátné vrcholy Eiger, Moench, Jungfrau, vodopády v Truemmelabachu.
Nenechali si ujít i krásná historická městečka - Stein am Rhein, Adelboden, Interlaken a další.


Královská cesta

V úterý 25. září 2012 vyrazili studenti tříd 4.A a 4.L jako každý školní rok v rámci konverzace v anglickém a německém jazyce na exkurzi do Prahy. Cílem cesty bylo poznání nejvýznamnějších a současně turisticky nejvyhledávanějších míst hlavního města.

Doprava po dálnici se obešla bez problémů, počasí bylo také velmi laskavé a umožnilo studentům si procházku po Královské cestě opravdu užít. Víte, kdy byl založen Strahovský klášter? Jak se jmenují paláce na Hradčanském náměstí? Kdo postavil chrám(y) sv. Miluláše? Kam chodil Franz Kafka do školy? Čím je zajímavý dům U Černé Matky Boží?

Studenti 4.A a 4.L znají odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek dokonce i v cizím jazyce.


Studijně poznávacího zájezdu do Velké Británie

Skupina 14 studentů naší školy, převážně ze 4. ročníků, se ve dnech 14.-21.9.2012 zúčastnila studijně poznávacího zájezdu do Velké Británie.

Byli jsme ubytováni v hostitelských rodinách v jihoanglickém městě Eastbourne, známém především věhlasnými tenisovými turnaji. Zde jsme také navštěvovali v dopoledních hodinách výuku anglického jazyka, která probíhala v Eastbourne College. Měli jsme tak jedinečnou možnost procvičit si své jazykové dovednosti jak při konverzaci v rodinách, tak v hodinách angličtiny.

Odpoledne jsme pak trávili půldenními výlety po památkách jižní a jihovýchodní Anglie. Měli jsme tak příležitost navštívit například slavné letovisko Brighton a zde zhlédnout nedávno zrekonstruované a rozšířené podmořské akvárium Sea Life Centre, Hever Castle, hrad, kde pobývala Anna Boleynová s Jindřichem VIII, historické město Hastings a jeho proslulé pašerácké jeskyně Smugglers´ Caves, městečko Battle a Battle Abbey, místa, kde skutečně probíhala jedna z nejslavnějších bitev v historii Velké Británie, a mnoho dalších zajímavých památek.

Kromě výše uvedených kratších výletů jsme absolvovali dvě celodenní exkurze do Londýna, kde jsme měli možnost vidět nejvýznamnější památky, např. Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, kde jsme strávili celé dopoledne prohlídkou jeho pamětihodností, British Museum a mnoho dalších.

Náš velký dík patří především naší angličtinářce PhDr. Zdence Machačové za zorganizování zájezdu, za pedagogický dozor a za skvělé provázení po památkách Anglie.


I den se třídou se dá strávit jinak než v lavicích …

Ve středu 23. 5. 2012 využilo 22 žáků třídy 1. AL možnosti strávit tento den podle svých představ. A protože jejich přáním bylo shlédnout The Human Body Exhibition, jelo se na Výstaviště do Prahy. Aby měli žáci bohatší zážitky, naplánovaly jim Mgr. L. Dobalová a Mgr. V. Machková, které je doprovázely, ještě návštěvu Veletržního paláce, kde jsou v současné době nainstalována plátna Slovanské epopeje Alfonse Muchy.

A jak si třída 1. AL tento mimořádný výlet zasloužila?
Zvítězila v předvánoční soutěži „Za třídu“ nad svými spolužáky z 1. B. Zápolení v hrátkách konstrukčních, fyzických a inteligenčních bylo do poslední chvíle velmi vyrovnané, ale nakonec se štěstí přiklonilo na stranu třídy 1. AL.


Exkurze - 1. ročník


Termín: středa 13. června 2011

Program:

 • 10:00 prohlídka Kostnice v Sedlci (světový unikát)
 • Procházka Kutnou Horou
 • 13 : 30 a 14 : 00 hodin prohlídka Českého muzea stříbra

Ekonomický tým JUNIOR 2012

Dne 6. června 2012 pořádala Obchodní akademie Pelhřimov krajskou soutěž EKONOMICKÝ TÝM JUNIOR 2012. Soutěž tvořily 2 části. První částí byly ústní prezentace daného tématu, druhou částí byl písemný test. Vynikající úspěchu dosáhli žáci 3. A, kteří zvítězili.

Výsledková listina ke stažení zde.


Soutěž Finanční gramotnost

Žáci třetího ročníku se zúčastnili 3. ročníku celostátní soutěže Finanční gramotnost. Nejprve proběhlo školní kolo prostřednictvím soutěžního informačního systému. Tři nejúspěšnější žáci - František Nebesař a Barbora Svobodová ze 3. B a Jaroslav Kroupa ze 3. A - vytvořili tým a postoupili do okresního kola. Okresní i krajské kolo vyhráli. V úterý 15. května 2012 se zúčastní celostátního kola v Praze v Kongresovém centru České národní banky.
Přejeme hodně zdaru!


ZÁVISLOST PŘES POČÍTAČ

Vzhledem k tomu, že jsme zaznamenali výrazný nárůst problémového hráčství přes internet u dětí a dospívajících, chtěli bychom vás požádat o spolupráci. Pokud můžete na tento problém upozornit rodiče vašich žáků a studentů formou zveřejnění odkazu na vhodném místě webových stránek vaší školy, předem děkujeme:

http://www.azrodina.cz/4723-zavislost-pres-pocitac-neni-vase-dite-gambler

Renata KONOPÍKOVÁ


Ekonomický tým JUNIOR 2011

Dne 9. června 2011 pořádala Obchodní akademie Pelhřimov krajskou soutěž EKONOMICKÝ TÝM JUNIOR 2011. Soutěž tvořily 2 části. První částí byly ústní prezentace daného tématu, druhou částí byl písemný test.


ECDL

ECDL - European Computer Driving Licence je mezinárodně rozšířený certifikační koncept počítačové gramotnosti a počítačových znalostí a dovedností.

Je již tradicí, že žáci 3. ročníku skládají testy ECDL. V letošním školním roce se testů zúčastnilo 47 žáků.

Všech 47 úspěšných absolventů ECDL testů získalo doklad o dosažení mezinárodně uznávané kvalifikace pro práci s počítačem (Osvědčení ECDL Start).


Ekonomicko-manažerská olympiáda

Ekonomicko-manažerská olympiáda je organizována třetím rokem studenty Fakulty managementu a ekonomiky ve Zlíně.

Dne 15. dubna 2011 proběhlo předkolo na jednotlivých přihlášených středních školách. Každá škola si mohla zvolit, zda budou její studenti skládat test elektronicky nebo v písemné podobě. Test byl rozdělen na 5 oblastí - manažerská a ekonomická, oblast všeobecného přehledu, anglická nebo německá, logická a matematická, společenskovědní. Předkola se zúčastnilo 2 493 žáků z 94 středních škol České a Slovenské republiky.

Na základě výsledků předkola postoupil Tomáš Šedivý (žák 3. L) do finále Ekonomicko-manažerské olympiády. Finále se uskuteční v sobotu 18. června 2011 v Univerzitním centru Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.


Soutěž Talenti 2011

Dne 10. května 2011 se žáci z 1 L Obchodní akademie Pelhřimov zúčastnili soutěže Talenti 2011, která se konala na Obchodní akademii v Jihlavě.

 • Markéta Petroušková získala ve třech disciplínách opisu, tj. 10 minut penalizace 10, 10 minut penalizace 50 a 10 minut penalizace 100 celkem 8 722 bodů a obsadila celkově 9. místo z 60 účastníků.
 • Václav Fučík získal ve třech disciplínách opisu (viz výše) celkem 8 452 bodů a obsadil 12. místo z 60 účastníků a
 • Patrik Mádl získal ve třech disciplínách opisu 5 489 bodů a obsadil 50. místo z 60 účastníků.

Tito tři závodníci získali pro školu 7. místo z 19 zúčastněných škol.


Soutěž EKONOMICKÝ TÝM 2011

Studenti 4. B Adriana Doležalová, Filip Hrnčíř a Igor Krejčí se dne 9. března 2011 zúčastnili celostátní soutěže EKONOMICKÝ TÝM 2011.

Soutěž organizuje rada Asociace obchodních akademií a OA Hodonín ve spolupráci se společností B.I.B.S., a.s. (Brno International Business School) a sponzory.

Soutěž je dvoukolová. V prvním kole týmy z jednotlivých škol zpracovaly případovou studii v rozsahu 8 – 12 stránek textu A4 na téma „Plán jednodenního výletu do Vašeho města včetně návrhu propagační kampaně“. Tyto studie zpracovaly týmy na svých školách a odeslaly je k vyhodnocení. Na základě výsledků postoupilo 25 nejlepších do druhého kola.

Druhé kolo proběhlo na Obchodní akademii Hodonín. První částí kola byla ústní prezentace vylosovaného tématu, druhou částí písemný test.

V celkovém hodnocení obsadili studenti OA Pelhřimov 10. místo.


Opatření k řešení dopadů demografického vývoje do středních škol zřizovaných krajem

OŠMS v souladu s usnesením orgánů kraje připravil Návrh opatření k řešení dopadů demografického vývoje. Tím byl zahájen proces projednávání. Vedení středních škol nyní zpracují připomínky k dokumentu a předloží konkrétní návrhy na řešení poklesu počtu žáků s důrazem na úspory a zvyšování kvality vzdělávání. Proces změn a navrhovaná opatření jsou koncipovány tak, aby v případě realizace nenarušily přijímací řízení pro školní rok 2011/12 a zabezpečily zájemcům dokončení vzdělání ve vybraném oboru.

Návrh opatření k řešení dopadu demografického vývoje do středních škol zřizovaných krajem:

Návrh opatření

Více informací naleznete na internetových stránkách školského portálu Kraje Vysočina:

http://www.kr-vysocina.cz/skolsky-portal.asp

Otevřený dopis RNDr. Marie Kružíkové, radní kraje Vysočina pro oblast školství, rodičům a žákům k situaci ve školství:

Dopis pro rodiče a žáky

Dopis učitelům

cz/novinky/index.txt · Poslední úprava: 12. 06. 2015, 12:07 autor: Jaroslava Hánová, Ing.
 
(c) 2009 Obchodní akademie Pelhřimov používá DokuWiki, správa webu Jan Hána.